Uutiset

Arjen elementit, osa 3: Katja, konsultoiva arkkitehtimme uusien GCCollection-kuvioiden takana 

Arjen elementit, osa 3: Katja, konsultoiva arkkitehtimme uusien GCCollection-kuvioiden takana 

Katja istuu pöydän ääressä, huokailee hieman ja keskittyy uudellen tietokoneen ruutuun. Hän katsoo ylös ja nauraa: "Tästä tulee hieno, se vaatii vain hieman työtä". Katja työstää uutta graafisen betonin kuviota. ”On mielenkiintoista suunnitella uusia kuvioita, koska olen työskennellyt graafikkona aikaisemmin. Näin ansaitsin elantoni opiskelijana”, Katja kertoo.

Katja opiskeli arkkitehtuuria Aalto-yliopistossa, johon sisältyi lukuvuosi Venetsian yliopistossa. Opintoaikoina Katja työskenteli myös useissa suurissa arkkitehtitoimistoissa Suomessa. Valmistuttuaan hän suuntasi Keniaan, jossa hän työskenteli YK:n Habitat -ohjelmassa, jonka tehtävä on edistää sosiaalisesti, taloudellisesti ja ympäristön kannalta kestävää kaupungistumista sekä vähätuloisten asuinolojen parantamista eri puolilla maailmaa. "Se oli mielenkiintoista aikaa. Kävin myös paljon Kiinassa, koska olin YK-paviljongin suunnittelupäällikkö Shanghain maailmannäyttelyssä vuonna 2010."

Katja aloitti Graphic Concrete:llä vuonna 2014 konsultoivana arkkitehtina. Viime vuonna hän teki töitä Pariisista käsin, jonne muuttokuorman mukana matkasivat myös hänen miehensä ja kaksi pientä lastaan. Muutto oli väliaikainen miehen työkomennuksen vuoksi ja Suomeen palattiin tänä syksynä.”On sanottava, että oli todella mukavaa palata takaisin Helsinkiin. Kollegani ovat parhaita, mitä voi kuvitella. Olemme hyvä tiimi. Sen lisäksi on tietenkin tärkeää, että nauttii työstään".

Katja nauttii monipuolisessa tehtävässään ehkä eniten Graphic Concreten kansainvälisestä toimintaympäristöstä. ”On kiehtovaa tehdä yhteistyötä ympäri maailmaa sijaitsevien asiakkaiden kanssa. Saamme olla mukana luomassa kansainvälistä arkkitehtuuria. Se on Suomessa melko harvinaista.  Hallinnoin useita projekteja samaan aikaan, ja ne kaikki yksilöllisiä."

Konsultoivan arkkitehdin työn lisäksi Katja vastaa myös GCCollection- malliston kehittämisestä. "Se on teknisesti todella haastavaa, sillä suunnittelussa tulee huomioida kuvion rakenne detaljitasolla, käytetyn tekniikan reunaehdot sekä kuinka kuvio toimii parhaiten lopullisessa materiaalissa, betonissa. Kuvioinnilla voidaan lisätä myös arkkitehtuurin vaikuttavuutta rakennetussa ympäristössä; luonnollisesti halutaan saavuttaa myös esteettisesti toimiva lopputulos. Suunnittelussa tulee huomioida myös erilaiset kulttuuriset lähtökohdat ja vaikuttimet. Olemme kansainvälinen yritys, jolla on projekteja kaikkialla maailmassa. Työssä tulee olla herkkä erilaisille kulttuureille, niin kuvioiden suunnittelussa kuin kommunikoinnissa asiakkaiden kanssa.”

Kaikista maista Italia on Katjan suosikki. "Italia on minun heikkouteni, sillä siellä on melkein kaikkea; jännittävä kulttuuri, erinomaista ruokaa sekä upea ilmasto, mutta aviomieheni on kuitenkin suomalainen", hän nauraa. "Suomi on minulle tärkeä, ja mitä enemmän olen nähnyt maailmaa sitä enemmän arvostan kotimaatani. Rakastan uskomattoman kauniita maisemia, järven rannalla istumista ja hiljaisuudesta nauttimisesta”.

Vapaa-ajallaan Katja suunnittelee kesämökkiä itselleen ja läheisilleen. Se rakennetaan kauas kaupungin hälinästä järven rannalle. "Kyllä, tietysti siellä on sauna!”, Katja vastaa kysyttäessä mökin varustelusta.  Katja on Suomen vanhimman Sauna-yhdistyksen jäsen. Yhdistyksen saunalla voi nauttia saunomisesta koko vuoden. ”Ja kyllä, talvisin käyn avannossa!”, Katja jatkaa, ja suosittelee avantouimista naurahtaen ”lämpimästi” kaikille.

 

Tämä on kolmas osa sarjassamme ”Arjen elementit”, jossa tutustutaan henkilöihin graafisen betonin takana.


Palaa uutisiin